Kule Vinç Satın Almanın Avantajları Nelerdir ?

Projesi olan inşaat firmalarının kafasındaki en büyük soru işareti; “Acaba kule vinci satın mı alsam yoksa kiralasam mı ?” oluyor. Başka bir makalemizde ”Kule Vinç kiralamak neden mantıklıdır ?” sizlere açıklamaya çalışmıştık. Bu yazıda satın almak yerine kiralama seçeneğinin avantajlarından bahsetmiştik. Şimdi de sizlere kule vinç satın almanın size sağlayacaklarına değineceğiz. Kule vinç satın alma ile ilgili maddelere geçmeden önce ilk başta kiralama opsiyonuna kısaca bir göz atalım.

Kule vinç kiralama seçeneği

Projeniz kısa süreli ise, ilk başta yatırım maliyetine katlanmak istemiyorsanız, ikinci el vinç almaya güvenemiyorsanız kule vinç kiralamak sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır. Projenizin başında anaparanızı kullanmadan her ay düzenli ödemelerle kule vinç kiralayabilir bu şekilde ödemelerinizi aylara bölebilirsiniz. Ana paranızı diğer işleriniz için kullanabilirsiniz. Fakat kiralamanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Bunları detaylıca görebilmek için sizlere vinç satın alma’nın size sağlayacağı yararlara göz atalım.

Satılık Kule Vinç seçeneği

  • Yatırım aracıdır

Kule vinç satın almak özellikle bizimki gibi enflasyonist ülkelerde bir yatırım aracı haline gelmiştir. Bu sene alacağınız bir vinç iki sene sonra değerini ikiye katlayacaktır. Yani vinci kullanarak değerinin düşeceğini düşünmeyin. Geçen seneye göre sıfır kule vinçler bir buçuk kat değerlendi. Hatta piyasada vinç olmadığı için gittikce de değerleniyor. Ayrıca cazip ödeme koşulları da bulabilirsiniz. Peşin paranız yok ise leasing ile vinç satın alabilirsiniz. Bankaya her ay düzenli ödemelerle gerçekleştirirsiniz. Ya da Vadeli ödeme yaparak vinç alabileceğiniz firmalardan satın alma yapabilirsiniz. Kiralamaya vereceğiniz tutarın biraz fazlasına vinç sahibi olursunuz.

  • Kiralama yapabilirsiniz

Projeniz bittiği zaman kule vincinizi bir depoda saklamak yerine, başka bir inşaat firmasına kiralayabilirsiniz. Şu anda kule vinç kiraları çok yükselmişken projeniz olmasa bile vinç alıp kiraya verebilirsiniz. Zaten yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de inşaat firmalarından daha çok kule vinç yatırımcılarda bulunmaktadır. Bir çok kişi asıl işi başkayken kule vinç kiralama işinden de ekstra para kazanmaktadır.

  • İhtiyacınız olduğunda kule vinç bulamayabilirsiniz

Bir çok inşaat firması ihaleli işlerden proje alıp vinç bulamadığı için inşaata başlayamıyoruz. Pandemi sonrasında yurt dışına satılan vinçlerden dolayı Türkiye’de bir kule vinç açığı başladı. Bunun üzerine bir de deprem yaşanınca, büyük şehirlerdeki kule vinçlerin çoğu buralara gitti. Bu nedenle hem satılık hem de kiralık vinç bulmak bir hayli güçleşti. Sizin de yeni bir proje aldığınızda vinç bulamama sorunu yaşamak istemiyorsanız kendi vincinizi almalısınız.

  • Ekipmanların kiralanması

Bir diğer avantaj ise kule vincin opsiyonel ekipmanlarını kiralayabilmenizdir. Yani ilk başta alacağınız kule vinçte tüm ekipmanları almak zorunda değilsiniz. Ya da önceden düşünüp 100 metrelik bir vinç almanıza gerek yok. Projeniz eğer 100metre yüksekliğindeyse ilk sene serbest duruşta vinç kullanıp daha sonraki yükseltmelerde; yükseltme aparatı, bina bağlantısı ve ihtiyacınız kadar mast kiralayarak vincinizi kullanabilirsiniz. Her yükseltmede yeni ekipmanlar kiralayarak sadece kullandığınız kadarını ödemiş olursunuz.

  • Operatör Vinç uyumu

Kendi kule vinciniz olduğu zaman sizinle çalışan operatör bu vince her geçen gün daha fazla aşina olacak ve bundan sonraki tüm projelerinizde yapacağı işleri daha verimli daha güvenli daha hızlı bir şekilde halledecektir. Kiraladığınız vinç için bulacağınız operatör o vinci iyi derece bilmeyebilir. Bu her vinç kiraladığınızda başınıza gelirse iş kaybına yol açar.

  • Teknik servis ve bakım kolaylığı

Kule vinci satın alırsanız ve bakımlarını yedek parçasını üretici firmadan alırsanız kule vinciniz uzun ömürlü olur. Servis aldığınız firma makinanızı yakından tanıdığı için olası her problemi önceden çözer, yaşanacak problemleri de kısa süre içinde halledecektir. Satıcı/Servis Kullanıcı ilişkisi de inşaatınız için önemli bir parametredir.

Sonuç olarak kule vinç kiralamanın artıları olsa da bazı dezavantajları vardır. Bunu ev almaya benzetebiliriz. Kule vinci aldığınızda aslında hem kullandığınız bir ekipman almış oluyorsunuz hem de yatırım yapmış oluyorsunuz. Son birkaç senedir kule vinçlerin satış rakamları neredeyse ev/araba/döviz yatırımından daha fazla artmıştır. Eğer projenizin başında kule vince ayıracak bir bütçeniz var ise kesinlikle satın alma seçeneği çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

There are no reviews yet.

KuleVincler.com
Logo