Kule Vinç Kiralamak Neden Mantıklıdır ?

Kule vinç sektöründe daha önce de ”2023 Kule Vinç Fiyatı ne kadar ?” yazımızda hem vinç satın alma yöntemleri hem de vinç kiralama yöntemlerinden uzunca bahsetmiştik. Bu yazımızda da vinç satın almak yerine kiralamanın avantajları üzerinde duracağız. Bunun için yeniden satın alma ve kiralama yöntemlerinin farklarınan başlayabiliriz.

Kule Vinç Satın alma seçeneği

Kule vinç satın almak için ilk başta bir kapitale yani yatırım finansmanına ihtiyacınız vardır. Bu finansmanı isterseniz banka aracılığı ile isterseniz firmanızın anaparası üzerinden karşılayabilirsiniz. Bankalardan leasing kullanarak yani kredi ile kule vinç satın alabilirsiniz. Peşin para ile vinç satın alabilirsiniz. Ya da Vadeli ödemelerle kule vinç satın alabilirsiniz.

Kule Vinç Kiralama seçeneği

Şimdi gelin hep beraber Kule Vinç kiralamanın avantajlarına detaylıca bakalım.

  • Maliyet avantajı

Kule vinçler, satın alma maliyetleri yüksek olan inşaat makinelerdir. Bununla birlikte, bir inşaat projesi için kısa süreli bir ihtiyaç için kule vinç satın almak, maliyet açısından mantıklı olmayabilir. Kule vinç kiralamak, projenin süresine ve ihtiyaçlarına göre ödeme yapmanızı sağlar. Bu şekilde, proje süresince makineleri kullanırken gereksiz yatırımlardan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, kiralamak için ödediğiniz ücretler genellikle proje bütçenize daha uygun şekilde aylık ödemelerle olduğu için bütçenizi yormaz. Kiralama seçeneğini vadeli ödeme şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak ülkemizde kule vinç kiralamaları senelik ödemelerle hesaplanır ve vade süresinin ortalaması 6 ay olacak şekilde çeklerle de yapılabilir. Yani 3-6-9 aylık üç çek. Bu şekilde ödemeyi ileri tarihe de erteleyebilirsiniz.

  • Bakım ve onarım sorumluluğu azalması

Kiraladığınız vincin bakım ve onarımını kiralama firmasının üstlenmesini istediğinizde vincin ihtiyacı olan 3-6-9-12 aylık tüm bakımlarını kiralama firması yapmak zorundadır. Bu bakımlar vinç kirasının yanında daha az masraflı kalemler olsa da bu sorumluluğunuzun azalmasına yardımcı olur.

  • Proje ihtiyacınıza göre vinç tedariği

Vinç satın aldığınızda o projenizde kullandığınız vinç bir sonraki projeniz için küçük veya büyük gelebilir. Küçük gelirse zaten mevcut işinizi yapmazsınız. Projenizde sürekli değişiklikler yapmanıza neden olur. Hatta ekstra bir vinç ihtiyacı daha doğurabilir. Büyük olduğu zaman da daha ağır ve yavaş iş yaptığınız için işinizi yavaşlatabilir. Kiralama yaptığınızda ise o projenizde hangi vinç ihtiyacınız varsa tam ihtiyaca yönelik vinç kiralayabilirsiniz. Örnek olarak bir projenizde ahşap kalıp işi yaptınız 8 tonluk vinç işinizi görecektir ama bir sonraki projeniz tünel kalıpsa 10 tonluk vinç almanız gerekecektir.

  • Ekipmanların da kiralanması

Bir diğer avantaj ise kule vincin opsiyonel ekipmanlarını da kiralayabilmenizdir. Projeniz eğer 100metre yüksekliğindeyse ilk sene serbest duruşta vinç kiralayıp onun ücretini ödersiniz. Daha sonraki yükseltmelerde; yükseltme aparatı, bina bağlantısı ve ihtiyacınız kadar mast kiralayarak vincinizi kullanabilirsiniz. Her yükseltmede yeni ekipmanlar kiralayarak sadece kullandığınız kadarını ödemiş olursunuz. Ancak satın alma opsiyonuyla işe başlasaydınız en başından tüm bu ekipmanları almanız gerekecekti ve maliyetiniz artacaktı.

  • Satın alınacak Kule vinç bulunamaması

Günümüzde kule vinçlerde aşırı talep olduğu için sıfır ve ikinci el vinç almak isteyenlerin vinç bulmakta güçlük çektiği bilinmektedir. Bir vinç satın almak istediğinizde 3-5 ay önceden parasını ödeyip imalatını ya da yurt dışından ithalatını beklemeniz gerekmektedir. Kiralama seçeneğinde ise çok fazla kiralama firması olduğu ve ellerinde hazırda vinç olduğu için hemen bulabilirsiniz.

  • Operatör bulma kolaylığı

Kule vinç kiraladığınızda, kiralama firmasının genelde çalıştığı vinç operatörü de olduğu için o vinci tanıyan ve daha önce de kullanmış operatörleri bulmanız kolaylaşır. Eğer zaten vinci operatörüyle kiralarsanız projenizi daha hızlı, güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldığınız vinç operatörünüzün aşina olmadığı bir kule vinç ise alışma ve öğrenme süresi boyunca verimliliğiniz düşecektir.

  • Kalıp firmalarıyla çalışma kolaylığı

Kiralama seçeneğinin bir diğer alternatifi de kalıp firmalarına işi verdiğinizde ellerinde hazır kule vinçleri ve operatörüleri olduğu için bu işlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Metretül cinsinden ücrette anlaşarak tüm şantiyenizin yapımını onlar üstlenir. Kaç vinç gerekirse o kadar vinç yardımıyla işleriniz yapılır.

Sonuç olarak kule vinç satın almak kadar vinci kiralamanın da bir çok avantajı vardır. Projeniz kısa süreli ise, ilk başta yatırım maliyetine katlanmak istemiyorsanız, ikinci el vinç almaya güvenemiyorsanız kule vinç kiralamak sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır. Bunun için de kiralama yapacağınız firmanın güvenilirliği önemli olacaktır.

There are no reviews yet.

KuleVincler.com
Logo