İkinci el kule vinç satın almak!

Kule vinç satın alma ile alakalı buradaki yazımızda tüm yöntemlerden bahsetmiştik.

Kule Vinç fiyatı ne kadar ? Kule vinç satın alma yöntemleri

Dilerseniz önce onu okuyabilirsiniz. Bu yazımızda da sıfır değil ikinci el kule vinç satın alma konusuna değinceğiz.

Öncelikle kule vinçlerin kullanım alanlarına göz atmakta fayda var. Kule vinçler yüksek binaların inşası gibi büyük ölçekli projelerde kullanılan ağır kaldırma ekipmanlarıdır. Yüksek bir gövdeye monte edilmiş kollarıyla malzemeleri yukarıya kaldırma ve yerleştirme işlevini yerine getirirler. Kule vinçler, yüksek taşıma kapasitelerine ve geniş çalışma yarıçaplarına sahip olmalarıyla bilinirler. Bu sayede, inşaat sahasındaki malzemeleri kolaylıkla taşır ve montaj işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirirler.

Eğer kule vinç kiralamak yerine satın almayı düşünüyorsanız ve sıfır değil de ikinci el bir vinç almaya karar verdiyseniz aşağıdaki hususlara göz atmanızda fayda vardır.

İkinci el vinç satın alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satılık kule vinç satın alırken, bazı faktörlere dikkat etmek önemlidir. İşte satın alma sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar:

  • Marka/model

Kule vinci eğer ikinci el alacaksanız en önemli nokta vincin markasıdır. Çünkü üretici firmanın hangi çeliği kullandığı, kaynakların nasıl atıldığı, hangi komponentleri, motoru redüktörü kullandığı, elektrik panosu, otomasyon sistemi gibi bir çok parametre vincin kullanımını ve uzun ömürlü olup olmadığını etkilemektedir. Eğer iyi bilinen bir üreticinin vinci ise bu o vinci bir adım öne çıkarmaktadır. Örnek olarak yerli olarak Pi Makina, avrupalı Liebherr, Potain, Raimondi, çinli üreticilerden de XCMG ve Zoomlion kule vinçleri güçlü ve sağlan olarak bilinirler.

  • Üretim yılı

İkinci el vinçlerin üretim yılı ve kaç yıl çalıştığı da önemli bir parametredir. Kule vinçler çelik ağırlıklı makinalar olduğu için hem yeni hem de az kullanılmış olması önemlidir.

  • Kapasite

Vincin kapasitesi yani taşıyacağı maksimum ağırlığı da önemlidir. Projenize uygun hatta bir üst kapasiteli vinç tercihi, ileride doğacak ihtiyaçlar için önlem olabilir.

  • Çalışma yarıçapı

Projelerinizin gereksinimlerini karşılamak için kule vinçlerin çalışma yarıçaplarına dikkat edin. Bu, projelerinizin verimliliğini ve güvenliğini artıracaktır. Sınırda olan verilere güvenmeyin. Mesela 50m mesafede 2.7 tonluk bir kalıp kullanacaksanız seçeceğiniz kule vinç 50 metrede en az 3 ton kaldırsın.

  • Hangi projelerde kullanıldığı

Önemli bir diğer husus da vincin daha önce hangi projelerde kullanıldığıdır. Örnek olarak hep tünel kalıp projelerinde kullanılmış vinçler daha çok eskimektedir. Ahşap kalıp projelerde vinçler daha az zorlandığı için aşınma ve yorulma daha az olmaktadır. Bazı vinçler sadece bir şantiyede ya da depo bölgesinde hep aynı işi yaptığı için ağır yükler taşısa da az aşınır. Bu vinçleri tercih edebilirsiniz.

  • Durum ve bakım geçmişi

Satın almayı düşündüğünüz ikinci el kule vinçlerin durumu ve bakım geçmişi hakkında detaylı bilgi edinin. İyi bir durumda ve düzenli bakım yapılmış bir vinç seçmek, uzun vadeli kullanım için önemlidir. Satan kişiden vincin bakımının hangi firmaya yaptırıldığı sorulmalıdır. Eğer bakımı üretici firma yaptıysa tüm kayıtları vardır ve vinç ile alakalı tüm olası sorunları kestirebilirsiniz.

  • Satıcı güvenilirliği

İkinci el vinç alacaksanız kule vinçleri sağlayan satıcının güvenilirliğini araştırın. Referanslarını ve müşteri geri bildirimlerini kontrol edin. Güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmak, kaliteli ekipmanın garantisini sağlar.

Sonuç

Bu başlık altında İkinci el Kule Vinç almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenlere değindik. Kule vinçler, inşaat projelerinde güçlü ve etkili yardımcılardır ve doğru seçimle alınan vinçler verimliliği artırabilirler. Ancak, satın almadan önce projelerin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini dikkatlice değerlendirmek ve güvenilir bir satıcıdan alışveriş yapmak önemlidir. Hem daha uzun yıllar kullanabilmeniz için hem de kullandığınız süre boyunca arıza çıkmaması için kule vinç seçimine zaman ayırılmalıdır.

There are no reviews yet.

KuleVincler.com
Logo